Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 65.507 
 IP Adresiniz : 34.204.186.91 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.799.211 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Deve Dikeni
" Bitki Dünyası/Deve Dikeni " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Silybum marianum
 Almanca Adı :  Mariendistel
  :  Akkız, Deve kengeri, Kengel, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Uslu kenger, Şevkül Meryem.
 Bilinen Bileşimleri :  Karaciğeri koruyucu etken maddeler kompleksi, üç flavonolignanıdan oluşan Silymarin. Acı maddeler, taxifolin, ouercetrin, sabit yağ, albümin, müsilaj.
 Özellikleri :  İkinci derecede sıcak ve kurudur. Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. 150 santimetreye kadar uzar. Genellikle güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarında yetişir. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlı ve dikenlidir. Sapın ucunda enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveleri 5 ile 7 milimetre uzunluğundadır. Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşan meyveler toplanır ve açık havada iyice kurutulur.
 Önerilen Hastalıklar :  Kuvvetli bir antioksidan etkisi olan bitki karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir. Deve dikeni ekstreleri, bugün üzerinde en çok çalışma yapılan ve etkisi belirlenmiş bitkilerden biridir. Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması, siroz,çeşitli kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sanlık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır. Alkol alan insanların karaciğerin korur. Bitkisel ilaçların en önde gelenedir. Karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden büyük bir başarıyla temizler. Balgamı çıkartır, kanı artırır ve göğsü yumuşatır. Hanımların gecikmiş adetlerini söker.
 Kullanım Dozu :  Bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, havanda hafifçe ezilir. Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir. Deve dikeni tohumu, naneyle karıştırılarak da demlenebilir. Böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.
 Yan Etkileri :  Kullanılmaya başlandığı günlerde çok az sayıda kullanıcıda ishal oluşturduğu kaydedilmiştir, bu durum geçicidir. Hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar içinde güvenli kabul edilir. Herhangi bir ilaçla etkileşimi bulunmamaktadır. Deve dikeninden yapılan haplar çok faydalıdır.
 Notlar :  Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.
 Ekleme Tarihi :  10 Ekim 2013 Perşembe       Okuma :  432

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2021  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)