Kutlama & Anma
Muhtarlar Günü
19 Ekim Muhtarlar Günü
Kutlu olsun.
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu FORUM
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Sesli Şiirler
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 33.421 
 IP Adresiniz : 54.224.50.28 
 Site Üye Sayısı : 6 
 Site Toplam Ziyaret : 3.358.885 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Dulavrat Otu
" Bitki Dünyası/Dulavrat Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Lappa officinalis
 Almanca Adı :  Klette
 Diğer Adı :  Dul karı gömleği, Hanım yaması, Pıtrak dikeni.
 Bilinen Bileşimleri :  Dulavrat otunun kök, gövdesi ve yaprakları inülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler, mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloitleri içerir. 
 Özellikleri :  Ülkemizde Doğu ve Kuzey Anadolu Bölgelerindeki kırsal kesimde ve yol kenarlarında yetişen çok yıllık, dayanıklı ve otsu bitkidir. Boyu ortalama 1 metreye kadar ulaşır. Gölgelik ve nemli yerleri seven Dulavrat Otunun kırmızımsı çiçekleri ve büyük yaprakları vardır. Şifa için kötü ve yaprakları kullanılır. Bitkinin yaprakları, Doğu Anadolu bölgesinde sebze olarak tüketilir. Sonbaharda ve İlkbahar aylarında kökler topraktan dikkatlice temizlenir. Uzunlamasına dilimlenerek, gölgede kurutulur.
 Önerilen Hastalıklar :  Uzun süre kullanıldığında sedef hastalığına şifadır. Egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır. Hücrelerin büyümesini hızlandırır, kanı temizler, idrar söktürücü ve müshil etkisi vardır. Terleticidir, gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür. Sindirim ve safra saflılarını arttırarak sindirimi kolaylaştırır. Mide iltihaplarını iyileştirir.
Böbreklerden kum ve taş düşürür. Dulavrat otunu ayrıca deri sorunlarının tedavisinde etkili olur. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser. Kuru ve pullu tüm deri hastalıklarına karşı başarıyla kullanılabilecek çok değerli bir ilaçtır.
 Kullanım Dozu :  

1 tatlı kaşığı kurumuş kök, 1 bardak suda kaynama noktasına getirilip, ateş kısılır. 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan karışımdan günde üç kez birer bardak içilir. İkinci bir karışım; 1 litre suya 40 gram kök kıyılıp 10 dakika kaynatılır. Yarım saat kadar demlenerek süzülür. Yemeklerden önce günde 3-5 çay bardağı içilir.

 Yan Etkileri :  Uzun süre kullanılmamalı ve  çok zehirli olan güzelavrat otu ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.
 Ekleme Tarihi :  15 Ekim 2013 Salı       Okuma :  215

Bilgilendirme
   * Bu Siteye üye olmanız durumunda Üyeliğiniz;
Müzik & Video, Sesli Şiirler, Metin Şiirler ve Yemek Tarifleri sayfalarında geçerli olacaktır. Bu sayede; Video & Müzik, Metin Şiir ve Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz. Yetki verilmesi durumunda Site Yöneticisi olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2017  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)