Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 65.519 
 IP Adresiniz : 34.204.186.91 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.799.255 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Ebegümeci
" Bitki Dünyası/Ebegümeci " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Malva vulgaris
 Almanca Adı :  Wilde malve
  :  Ebe gömeci, Kazan karası.
 Bilinen Bileşimleri :  Ebegümecinin yaprakları büyük oranda yapışkan bitki sıvısı, ayrıca glikoz, pektin, yağ esansları ile az miktarda tanen içerir.
 Özellikleri :  Ebegümecigiller familyasında yer alan aynı cinsten 1500 kadar tür bitkinin genel adı Ebegümecidir. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaygın olan ebegümeci türleri, tüm iklim koşullarına ve her toprağa uyum göstermiş, iki yada çok yıllık otsu bitkilerdir. İnsanların yaşadıklarını yerlerin çok yakınlarında yetişir. Ülkemizde 8 ebegümeci türü yetişmektedir. Bunların çiçek ve yaprakları bir ayrım yapılmaksızın ebegümeci olarak kullanılmaktadır. Ebegümecinin tüm türleri, yapraklarında, çiçeklerinde ve saplarında bir sümüksel madde içerir. Yaprak ve sapları hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Bazı yerlerde sebze olarak yenilir. Eflatun yada açık pembe renklerinde çiçekler açarlar. Bu bitkinin şifa vermesi için elinden geldiğince taze olarak kullanılması gerekir. Haziran aylarından Eylül aylarına kadar çiçekleri, yaprakları ve sapları toplanır.
Ebegümecinin yuvarlak meyveleri de bulunur. Bitki, döktüğü tohumlarla çoğalır.
 Önerilen Hastalıklar :  Gastrit ve mide ülserinde iyileştirici olan ebegümeci otu, özellikle mukoza iltihaplarında başarıyla kullanılır. Üst solunum yolları nezlesiyle, bronşitte göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürüğü kesicidir. Gırtlak ve bademcik iltihabı ve ağız kuruluğunda da başarıyla kullanılabilir. Bu şikayetler için ebegümeci çayından sıkça gargara yapılmalıdır. Nefes darlığına yol açan akciğer amfizemi ebegümeci çayıyla iyileştirilebilir. ebegümeci dıştan, kırıklardan veya damar iltihaplarından kaynaklanan yaralarda, çıbanlarda, şiş ayak ve ellerde kullanılır. Kaşınan ve yanan deri alerjilerinde yapılan ebegümeci çayı yıkamaları çok rahatlatıcıdır.
 Kullanım Dozu :  Bitkinin sümüksel özelliğini yitirmemesi için, geceden soğuk suya konularak da demlendirilir. Günde 2 veya 3 bardak ılıklaştırıp içilmelidir. Bu durumda, günde en az 3 bardak çay içilmeli ve süzüldükten sonra geriye kalan yapraklar iyice ısıtılarak bronşların ve akciğerin üstüne geceleyin kompres olarak uygulanmalıdır. Kaşınan ve yanan yüz alerjilerinde de, yüzü ılık ebegümeci çayıyla yıkamak rahatlatıcıdır. Yalnızca soğuk suda demlendirilerek hazırlamak çok faydalıdır. Kurutulmuş yarım tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür ve ılıklaştırılır. Çay süzüldükten sonra artan posalar, biraz suyun içinde ısıtılır, arpa unuyla lapa haline getirilip bir bezin üstüne yayılarak, sıcak sıcak kompres yapılır. Kompresin sıcaklığını yitirmemesi gerekir.
 Yan Etkileri :  Çok faydalı bir bitkidir. Bilinen bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  15 Ekim 2013 Salı       Okuma :  791

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2021  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)