Günün Sözü
166  * Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geri kalan her şeyi de ATATÜRK'e.
Daniel Dumoulin
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 41.950 
 IP Adresiniz : 54.145.83.79 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.472.347 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Ihlamur
" Bitki Dünyası/Ihlamur " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Tilia tementosa
 Almanca Adı :  Lindenblueten
 Özellikleri :  Ülkemizde Kuzey Anadolu Dağlarında bolca yetişir. Hızla büyüyen ve 20-25 metreye ulaşabilen ıhlamur ağaçlarının gövde çapı 1,5 metre bile olabilir. Önce düz olan gövde kabuğu, ağaç yaşlandıkça çatlar. Üzeri koyu yeşil, yaprakları uzun saplı, yürek biçimli, kenarları düz ve almaşık dizilidir. Yaprağın gri yada gümüş rengindeki alt yüzünde tüyler bulunur. Haziran- Ağustos ayları arasında açan sarımsı renkli özel, hoş kokulu çiçekler bir arada yaprakların orta damarına bağlı ve sarkık durumda olur. Ağacın tek tohumlu meyvesi minik, yuvarlak ve kurudur. Ihlamur ağacı, tohumuyla, gövde çelikleri ile yada filizlenen köklerin ayrı dikilmesiyle çoğaltılır. Küçük yapraklı ıhlamur ve büyük yapraklı ıhlamur olmak üzere iki çeşidi vardır. Bu iki cinsin çiçekleri de kullanılmaktadır. Ihlamur ağacı kışın yapraklarını döker. Yaz aylarında açan güzel kokulu çiçekleri, gölgede kurutulur. Yalnız çiçekleri ile kurutulan ıhlamur birinci kalite, çiçek yaprakları ile bulunan ıhlamur ikinci kalite olarak değerlendirilir.
 Önerilen Hastalıklar :  Ihlamurun genel olarak rahatlatıcı bir etkisi vardır. Öksürük kesici, balgam sökücü, terlemeyi giderici ve idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Şekersiz ıhlamurun iştah kesici özelliği vardır. Kanı temizler, damar sertliğini önler. Kansızlığı giderir, vücudun direncini arttırır. Vücuttaki zehirleri dışarı atar, böbrekleri ve mesaneyi temizler, saç dökülmesini önler. Yatmadan önce bir bardak ıhlamur çayı içmek, rahat bir gece geçirmeyi sağlar. Sinir sistemindeki gerginliği azaltır.
 Kullanım Dozu :  Bir avuç dolusu ıhlamur çiçeği yıkanarak, 1 litre suya atılır. Kaynamaya başlar başlamaz ateşten çekilir. Bu çaydan süzülerek günde 3-4 fincan içilir. Alışkanlık yapmasını engellemek için etkisini kaybetmemesi amacıyla sağlıklı zamanlarda kullanılmaması tavsiye edilir. Ihlamur çayı içine kuşburnu konmamalıdır çünkü kuşburnu balgamı söktürmeyerek, iyi sonuç alınmasını önler.
 Yan Etkileri :  Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  28 Nisan 2015 Salı       Okuma :  328

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2018  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)