Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 65.502 
 IP Adresiniz : 34.204.186.91 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.799.200 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Isırgan Otu
" Bitki Dünyası/Isırgan Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Urtica dioica
 Almanca Adı :  Brennesselblatter
  :  Dolayan diken, Gidişken otu
 Bilinen Bileşimleri :  Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değdiği anda insan tenini yakan ısıtıcı tüylerinde formik asit; bitkinin tamamında ise histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunur. Toprak üstü kısımları kalsiyum, potasyum ve silisik asit tuzları içerir. Kökleri serbest glikozidik, B-sitosterol ve skopoletin taşır.
 Özellikleri :  Yakıcı tüyleriyle bilinen ısırgan otu, 10-150 cm yüksekliğine kadar uzayabilir. Yaprak kenarları düşlü, tek veya çok yıllık bitkilerdir. Yapraklar insan derisiyle temas edince, kızarıklık ve yanma hissi uyandırır. Toprak üstü kısımları ve kökleri kullanılır. Isırgan otu tüyleri dünya genelinde yaygındır. Yabani olarak ılıman bölgelerde yetişmektedir. Her türlü ısırgan otu Türkiye`de yetişir. Yunanlı hekim Dioskurides, ısırgan otu hakkında şu ifadelere yer vermişti: "Taze toplanmış yaprakları yaraların mikrop kapmasını ve burun kanamasını önlemekte, mirrayla birlikte hazırlanan yemeği ise menstürasyon kanamaları için kullanılır." Isırgandan yapılan yemeğin yılda en az bir kere yenmesi gerekir. Batı ve Güney Anadolu`da ısırgan otunun genç yapraklarından yemek ve börek yapılır. Aydın yöresinde, tek başına veya yumurtayla yağda kavrulduktan sonra üzerine yoğurt dökülerek yemeği yapılır. Sağlık açısından yıl boyunca her gün bir bardak ısırgan otu çayı içilmesinde çok fayda vardır.
 Önerilen Hastalıklar :  Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerde ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin faaliyetini arttırmaya yardımcıdır. Dahilen idrar yolları iltihaplarına, haricen ise romatizmaya karşı etkilidir. Kanı temizleyici ve iştah arttırıcı etkisi vardır. Müshil, adet söktürücü, kurt ve ateş düşürücü etkileri dolayısıyla kullanılmıştır. Son dönemde özellikle kansere karşı korunmada adı sıkça geçmektedir. Ama henüz onaylanmış bir durumu yoktur. Çünkü ısırgan bütün hücreleri beslemektedir. Nefes yollarını açar, sebebi teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları için şifadır. Böbrek kumlarını döker, şeker hastalığına iyi gelir. Kansızlığa karşı en etkili ilaçtır. Sedef hastalığında, ısırgan yaprakları haşlanır, hastalıklı cildin üzerine konur. Canlı bitkinin sapı yere yakın bölümünden kesilerek romatizma, gut, siyatik ve lumbago ağrılarına karşı doğrudan ağrılı bölgelere sürülerek kullanılır.
Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle, uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık meydana gelir ve ağrılar diner. Siyatikte; ayak ekleminden başlamak üzere, dıştan kalçaya kadar, oradan da bacağın iç tarafından toprağa kadar yavaşça sürülür. Bu durum iki kere daha tekrar edilir ve son olarak, kalçadan başlayarak aşağı doğru inilir. Isırgan kansere yakalanmadan önce çok faydalı olup bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Akciğer kanserinde kereviz, maydanoz ve ebegümeci ile birlikte haşlanarak çay gibi içilmesinin önleyici etki yaptığı tespit edilmiştir. Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde faydalıdır. Anne sütünü attırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerde ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin faaliyetini arttırır.
İçinde en etkin maddeler bulunmaktadır. Bu özelliği itibarı ile şeker hastalığından romatizmaya ve kanserin bütün türevlerinde kullanım alanı bulunmaktadır.
     Isırgan Otu Yağı : Romatizma ağrılarını dindirici ve saç dökülmesine faydalıdır.
     Isırgan Tohumu : 1 kg bala 100 gr ısırgan tohumu karıştırılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Kanser riskini azaltır.
 Kullanım Dozu :  Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmiş çay içilir. İştahsızlığa karşı 1-2 yemek kaşığı dolusu bitki, yarım çay bardağı suya  eklenerek yemekten yarım saat önce alınır.
 Yan Etkileri :  Kanser olmadan bir kişinin ısırganı kullanması gerekir. Bitki hormon ihtiva etmesi sebebi ile, kanser hücrelerini besler, yayılmayı çoğaltabilir. Kansere karşı koruyucu özelliği sebebiyle halk arasında kür olarak uygulanmaktadır. Tek başına kansere karşı etkili değildir.
 Notlar :  Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.
 Ekleme Tarihi :  28 Nisan 2015 Salı       Okuma :  578

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2021  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)