Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 95.106 
 IP Adresiniz : 3.237.34.21 
 Site Üye Sayısı : 11 
 Site Toplam Ziyaret : 4.146.936 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Andız
" Bitki Dünyası/Andız " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  İnula helenum
 Almanca Adı :  Alant
  :  At gözü otu
 Bilinen Bileşimleri :  Seskiterpenli laktonlar, eterik yağ, inulin, psevdoinulin, inulinin, az miktarda alkaloidler, helenin, benzoen asidi, helme ve acı maddeler ihtiva eder. Saplarda % 3 oranında eterik yağ bulunur.
 Özellikleri :  Genellikle dere boylarında, rutubekli çalılıklar arasında ve oramanlarda bulunur. 1,5 metre kadar yükseklikte, çok yıllık otsu bir bitkidir. Ağustos ayında papatyaya benzer çiçek açar. Sıcaklık ve kuruluğu birinci derecededir. Kök sapları mart, ekim ve kasım aylarında topraktan sökülür. Yıkanıp iyice temizlendikten sonra parçalanıp güneşte kurutulur.
 Önerilen Hastalıklar :  Öksürüğe ve göğüs hastalıklarına çok faydalıdır. Böbrek ve mesanede olan taşları eritip idrar yolundan dışarı atar. Bronşit, soğuk algınlığı, grip, verem, mide ağrıları (gastrit, ülser), ağrılı adet ve adet yokluğu, safra ve karaciğer ağrılarında yardımcı ilaç olarak kullanılır. Bedeni güçlendirir, terletir. Solunum yollarını sterilize eder ve mikropları öldürür. Tümörlerin gelişimini durdurduğu sespit edilmiştir. Balgam söktürücüdür, akciğer iltihabında kullanılabilir. İştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Kansızlığa iyi gelip, tansiyon yüksekliğini ayarlar. Sarılık ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Kalbe kuvvet verir.
 Kullanım Dozu :  Tazeyken toplanan kökler, iyice yıkandıktan sonra havanda dövülür. Daha sonra damıtılıp suyu içilen bitki, yukarıda adı geçen tüm hastalıklara iyi gelir. Aynı otun kökü yine aynı şekilde dövüldükten sonra bir miktar zencefil tozu eklenip, vücuttaki şişin üzerine yada yılanın soktuğu yere lapa olarak uygulanırsa zehri yok edip, şişleri indirir. Başka bir tarifinde ise, 1 litre suya 15 gr ufalanmış kök konur. 15 dakika kaynatılıp 2 saat demlenir ve süzülür. Yemeklerden önce sıcak olarak günde 3 çay bardağı içilir. Egzema için, andız otu kök haline getirilir, zeytin yağıyla merhem yapılır, hastalıklı cilde sürürlür.
 Yan Etkileri :  Yüksek dozda ve aşırı miktarda kullanılırsa, mide bulantısı yapabilir. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur. Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir.
 Ekleme Tarihi :  4 Ekim 2009 Pazar       Okuma :  538

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2024  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)