Atatürk Diyor ki
071  * Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 59.300 
 IP Adresiniz : 3.235.137.159 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.715.687 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Ardıç
" Bitki Dünyası/Ardıç " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Juniperus communis
 Almanca Adı :  Wacholder
 Bilinen Bileşimleri :  Organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz, sakkaroz ve juniperin mevcuttur.
 Özellikleri :  Dağlarda, taşlı ve kurak arazilerde yetişen bitki, her mevsim yeşil kalır. Siyahımsı ve mor meyveleri olan bir ağaçtır. Orta Avrupada; Almanya, Macaristan ve Fransa'da, Yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgesinde bol miktarda yetişir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar, meyvelerine "Ardıç Tohumu" adı verilir. Ortaçağda her derde deva olarak bilinen ardıcın yaprakları çam yapraşı gibidir. Ardıç meyveleri, sonbaharda toplanır ve gölgede kurutulur. Güçlü bir antiseptik olan ardıç, yüzyıllardan bu yana ilaç olarak kullanılmıştır. Kuvvetli bir C vitamini deposudur.
 Önerilen Hastalıklar :  İdrar söktürücü ve terletici özelliğiyle soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılır. Romatizma hastalıklarında, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici etkisi gösterir. Kanı temizler, solunum yollarını açar, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Hanımların aybaşı kanamalarını düzenler, ağrılarını hafifletir.
 Kullanım Dozu :  Ardıç meyvesinin yaprakları kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilirse, mide ağrısı, gastrit, öksürük ve bronşite iyi gelir. 40 gram ardıç tohumu, 1 litre suda kaynatılıp sabah akşam birer bardak içilir. Başka bir tarifi de şöyledir: 20 gram ardıç tohumu veya yaprağı, 20 gram biberiye ile 1 litre suda kaynatılıp bal ile tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, bol idrar söktürür, mideyi uyarır. Ardıç yaprakları, nane ile beraber kaynatılır, yemeklerden sonra birer çay bardağı içilirse hazmı kolaylaştırır.
 Yan Etkileri :  Uzun süreli kullanımlarda yüksek miktarda tüketilmesi böbreklere tahriş yapabilir. Böbrek rahatsızlığı olanlar ve hamile kadınlar doktor kontrolünde kullanması gerekir.
 Ekleme Tarihi :  4 Ekim 2009 Pazar       Okuma :  356

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2020  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)