Atatürk Diyor ki
061  * Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 47.447 
 IP Adresiniz : 54.85.162.213 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.543.432 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / At Kestanesi
" Bitki Dünyası/At Kestanesi " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Aesculus hippocastanum
 Almanca Adı :  Rosskastanie
  :  Acı kestane, Yabani kestane
 Bilinen Bileşimleri :  Acı madde, tanen, saponinler, aesculin ve aescın denilen iki glikozit mevcuttur. Tohumda bunlara ek olarak nışasta, şeker ve yağ da bulunur.
 Özellikleri :  15-20 metre uzunluğunda, kalın gövdeli, baharda beyaz çiçekler açan yeşil meyveli bir ağaçtır. Memleketimizin her tarafında yetiştirilen bitki, Avrupa, Anadolu, Orta ve Güney Asya ülkelerinde yabani olarak bulunmakta, ayrıca park ve bahçelerde süs bitkisi olarak üretilmektedir. Bitkinin meyveleri olgunlaşınca, yeşil renkli dikenli kabuk kırılır ve içinden bir veya üç adet parlak koyu kahverengi tohum düşer "At Kestanesi" adı verilen bu meyve çok şifalıdır. Ecracılıkta iltihap giderici ilaçların yapımında kullanılır.
 Önerilen Hastalıklar :  İltihap kurutucu etkisi vardır. Vücudun tüm organlarında meydana gelen iltihapları kurutur. Kılcal damarların çatlamasını ve kanamasını iyileştirir, iç kanamalarda da etkilidir. Bacaklarda meydana gelen varisler ve basur için uygulanabilir. Öksürüğe faydası vardır. Göğsü yumuşatır. Kestaneler parçalanıp kaynatılır ve bal ile tatlandırılıp içilmeye devam edilirse, soğuk algınlığına ve nefes darlığına iyi gelir. Hazımsızlığı önler, kan dolaşımını güçlendirir, atar damar iltihaplarını giderir.
 Kullanım Dozu :  Sonbaharda yere düşen At kestaneleri, kabuklarından arındırılarak ince ince kıyılır ve kurutulur. Kurutulan At kestanesi, kahve değirmeninde un gibi öğütülüp, üç sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir. İkinci bir karışım; 1-2 tatlı kaşığı At kestanesi unu, parçaları yada ağacın yaprağından bir miktar alınıp, üzerine bir bardak sıcak su konulur. 15-20 dakika demlendikten sonra tatlandırılır ve günce 3 defa birer bardak içilir. Günce sadece 2 çay bardağı içilirse, İshali keser. Yemeklerden yarım saat önce birer bardak su ile birer çay kaşığı yutulmaya devam edilirse kanlı basura fayda verir. Prostat için, kestaneler haşlanır, günce 5 adet yenir.
 Yan Etkileri :  Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  11 Ekim 2009 Pazar       Okuma :  266

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)