Atatürk Diyor ki
079  * Kurtulmak ve yaşamak için çalışan, çalışmak zorunda olan bir halkız. Bundan dolayı her birimizin hakkı vardır, yetkisi vardır. Fakat çalışmak sayesinde bir hakkı kazanırız. Yoksa arka üstü yatmak ve ömrünü çalışmadan geçirmek isteyen insanların bizim toplumumuzda yeri yoktur, hakkı yoktur.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 45.244 
 IP Adresiniz : 18.206.168.65 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.515.876 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Aynı Safa Otu
" Bitki Dünyası/Aynı Safa Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Calandula officinalis
  :  Nergis, Nerkiz, tıbbi öküzgözü, şamdan çiçeği, portakal nergisi.
 Bilinen Bileşimleri :  Calendula-sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, carotinoid, xantophyll, acı maddeler, müsilaj, flavonlar ve organik asitler.
 Özellikleri :  Bir bahçe çiçeği olan aynı safa çiçeği, bahçelerde ve saksıda süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilir. Türkiye'nin pekçok yerinde yetişen otsu bitki, tohumları ile çoğaltılır. Yarım metreye kadar boy atan, bir yıllık dayanıklı bir bitki olan aynı safa, güneşli yerleri, kum ve kil karışımı gevşek toprakları sever. Çiçekçilerin yetiştirdiği bir kültür bitkisidir. Portakal sarısı rengindeki çiçekleri mart ayından başlayıp sonbahar sonlarına kadar açar. Çiçeklerinin sabah saatlerinde kapalı kalmayı sürdürmesi, o gün yağmur yağacağına işarettir. Taze olarak kullanılması gerektiğinde yaprakları ve saplarıyla, güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanır. Sonbahar sonlarına kadar bahçelerden taze olarak toplanabilir.
 Önerilen Hastalıklar :  İltihap çözücü, antibakteriyel, yara ve mantar hastalıklarını iyileştirici, safra salgılarını arttırıcı özellikleri vardır. Krampları çözer, lenf sistemini temizler, adet kanamalarını arttırır. Enfeksiyondan kaynaklanan tün yüzeysel iltihaplanmalara karşı kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir, iştah açıcıdır, sindirimi kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür. Bütğn yaralara, kanamalara, eziklere, yanıklara ve haşlanmalara, güneş yanığına, zor iyileşen yaralara karşı kullanılır. Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir.
 Kullanım Dozu :  Çiçekler ve yerüstü kısımları yaz başından sonbaharın başına kadar toplanır, gölge bir yerde titizlikle kurutulur. İyice kurutulan bitkinin yaprakları, ince ince kıyılarak çiçek yaprakları ile karıştırılır. İhtiyaç hissedildiği zaman 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10 - 15 dakika süreyle demlendirilir. Bu karışımdan günde 3 defa birer bardak içilir. Bitkinin taze sıkılmış öz suyu, deri kanserinde başarıyla kullanılmaktadır.

Aynı Safa Otu Yağı : 1 litre zeytinyağının içine 20 veya daha fazla çiçek konur, güneşte 3 hafta bekletilir, hergün çalkalanır. Elde edilen bu yağ, içten ve dıştan her türlü rahatsızlıklara masaj yaparak kullanılır. Kanser, yara bere, egzema ve her türlü cilt hastalıklarında iyidir.
 Yan Etkileri :  Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  11 Ekim 2009 Pazar       Okuma :  291

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)