Atatürk Diyor ki
024  * Birlik ve beraberlik; ölümden başka her şeyi yener.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 53.765 
 IP Adresiniz : 3.226.122.74 
 Site Üye Sayısı : 9 
 Site Toplam Ziyaret : 3.620.482 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Hastalıklar ve Şifaları / Eklem İltihabı (Artrit)
" Hastalıklar ve Şifaları/Eklem İltihabı (Artrit) " Okuyorsunuz...
   Romatoid Artrit en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun % 0.5 inde görülmektedir. Hastalık sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır; ancak genetik faktörler ile bünyenin kendi dokularına karşı çalışması süreçleri ile bağlantıları mevcuttur.
   

Önerilen Bitkiler

Isırgan Otu (Urtica dioica) :
Isırgan otunun dikenli yapraklarını ağrıyan eklemlerin üzerine sokturmak, ağrılar için en iyi yöntemdir. Ayrıca bitkinin yapraklarını buharda sebze gibi pişirerek de kullanabilirsiniz. Ramatoid Hastalıkları Vakfı, hergün alınacak 3 mg borun, Ramatoid Artritin ve osteoartrit ağrılarına faydası olacağını söylüyor. Buharda pişirerek kolayca hazırlayabileceğinizher 100 gramlık porsiyonla ya da bunun üç katı ağırlıktaki taze yaprakla hazırladığınız porsiyonlarla önerilen 3 mg'lık dozdan daha fazla bor almak anlamına gelir. Bu da artrit için çok faydalıdır.
Biberiye (Rosmarinus offcinalis) :
Eski çağlarda "hafıza otu" olarak bilinen biberiye, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan bol miktarda içerir. Zaten bu şekilde anılmasının en önemli nedeni içerdiği antioksidanlar nedeniyledir.

Amerikalı bir bitki üreticisi, balığa çıktığı her gün balıkların üzerini biberiye ile kapatarak kokmaktan nasıl koruduğunu anlatmıştı.
Balıkları o şekilde dondurmadan bıraksanız bile, biberiye sayesinde günlerce bozulmadan kalabilirler.Söğüt (Salix), Sarımsak (Allium Sativum) ve Meyan Kökü (Glycyrrhiza glabra) :
Söğüt kabuğu bitkisel aspirindir. İçerdiği "salisin" adlı kimyasalı, Bayer firması aspirin adı verilen ve artrit hastalarının her gün kullandıkları, ağrı kesici, küçük asit tableylerine dönüştürmüştür. Fakat söğüt kabuğunu tek başına içmek mideyi rahatsız edebilir. Bu nedenle vereceğimiz tarif,midenizde oluşacak yan etkiyi en aza indirir.
Üç ölçü kadar kurutulmuş söğüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir ölçü de doğranmış sarımsak karıştırıldıktan sonra karışım üzerine kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenmeye bırakılır.
İçerken tadından hoşlanmazsanız, lezzetlendirmek için çayınıza limon bal, zencefil veya serdeçal ekleyebilirsiniz.
Zencefil (Zingiber offcinalis) ve Zerdeçal (Curcuma longa) :

Hintli araştırmacıların yaptıkları araştırmalarda, günde 3 ile 7 gram arası zencefil alan 18 osteoartrit ve 28 romatoid artrit hastasının % 75 inden fazlası, ağrı ve sertliklerinde hafif de olsa bir azalma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalın içerdiği "curcumin" maddesi, zencefilde bulunan bazı bileşiklerle aynıdır. Her iki bitkininde çayını içebileceğiniz gibi, bunlarla hazırlayacağınız çeşitli sebze yemekleriyle de keyfini çıkarabilirsiniz.
Kırmızıbiber (Capsicum) :
Acı kırmızıbiber dilimizi yaktığı gibi, vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı da keser. Kırmızıbiberdeki ağru giderici kimyasal madde olan kapsaikin, doğanın kendi uyuşturucusu olan endorfinin salgılanmasını tetikler.

Kırmızıbiber aynı zamanda salisilatlar olarak bilinen aspirin benzeri bileşikleri içerir. Kırmızıbiberi suda kaynatarak çay yapabilirsiniz fakat çeşitli baharatlarla hazırladığınız yemeğinize karıştırmak çok daha büyük bir keyif verecektir.
Çabuk etki etmesini istiyorsanız, domates suyunun içine bir parça acı biber sosu karıştırmayı deneyin.
Araştırmacılar, artritli eklemlere günde 4 kez kapsaikinli bir kremin doğrudan uygulanması halinde, ağrıların önemli oranda azaldığını keşfettiler.

Artrit Diyeti

Aşağıda verilen malzemeler karıştırılarak güzel bir artrit çorbası hazırlayabilirsiniz. Temal malzemeleri karıştırın ve bunları hoşunuza giden baharatlarla lezzetlendirin. Aşağıdaki malzemelerin miktarları ve baharatlarıyla oynayabilirsiniz.
- 3 - 3,5 litre su,
- 50 gr doğranmış hindiba,
- 2 çorba kaşığı dövülmüş sarımsak,
- 250 gr ısırgan yaprağı,
- 50 gr küp doğranmış patlıcan,
- 100 gr küp doğranmış havuç,
- 100 gr doğranmış kuşkonmaz,
- 100 gr karahindiba yaprağı,
- 100 gr incecik doğranmış karahindiba kökü,
- 50 gr doğranmış ıspanak,
- Çemen otu,
- 250 gr boyuna kesilmiş çalı fasulyesi,
- 1/2 kg lahana,
- 2 çorba kaşığı zerdeçal,
- 250 gr doğranmış kereviz,
- 2 çorba kaşığı meyan kökü,
- 2 çorba kaşığı eşek otu tohumu,
- Kırmızı toz biber, Toz kara biber, Beyaz hardal, Keten tohumu, Saparna ve Limon suyu. Suyu büyük bir tencereye koyarakiçine lahana, fasulye, kereviz, ısırgan, havuç, kuşkonmaz, karahindiba yaprağı ve kökü, ıspanak, patlıcan, hindiba, sarımsak, zerdeçal, meyan kökü ve eşek otu tohumunu atıp karıştırdıktan sonra üzerine kırmızı ve karabiber, hardal, keten tohumu, saparna, çemen otu ve lümon suyu ekleyin. Yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağı kısığa alıp, tencerenin kapağını kapatın ve 20-30 dakika yada sebzeler yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişirin. Dört kişilik çorbanız hazır.

Artrit Çayı

Fesleğen, kara ısırgan, melisa, güvey otu, kekik, nane ve kekiğin üzerine birer tutam zencefil ve zerdeçal ekleyin. Hoşunuza giden malzemelerden iki ölçü, daha az cazip gelenlerden ise bir ölçü karıştırabilirsiniz. Bu karışıma kaynar kaynar su ekleyin ve içmeden önce 15-20 dakika kadar demlemeye bırakın.
 Ekleme Tarihi :  20 Ekim 2009 Salı       Okuma :  330

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2020  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)