Atatürk Diyor ki
134  * ÖğretmenIer! Cumhuriyet, fikren, iImen, fennen, bedenen kuvvetIi ve yüksek karakterIi muhafızIar ister. Yeni nesIi bu özeIIik ve kabiIiyette yetiştirmek sizin eIinizdedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 49.268 
 IP Adresiniz : 35.173.234.237 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.564.215 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Hastalıklar ve Şifaları / Baş Ağrısı
" Hastalıklar ve Şifaları/Baş Ağrısı " Okuyorsunuz...
   Baş ağrısının birçok nedeni vardır. Beyne fazla kan hücumu, sinüzit, nezle, grip, bademcik, yğksek tansiyon, düşük tansiyon, kabızlık, göz bozukluğu, şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, karaciğer ve safra rahatsızlığı, solunum yetersizliği, tifo, verem, menenjit, aşırı üzüntü baş ağrısına sebep olabilir.
    Pratik Bitkisel Formüller :

* Hanımların adet günlerinde görülen baş ağrıları için, 1 çay bardağı sıcak suya, 1 kahve kaşığı civanperçemi otu konulup, 10 dakika demlenip süzülür ve günde 2 çay bardağı içilir.
* Lavanta, papatya, kekik, karabaş otu gibi bitkiler, 1 çay bardağı sıcak suya, 1 kahve kaşığı koyup 5 dakika demlenip süzülür. Bu karışımdan günde 2-4 bardak içilir.
* Migren için, 2 su bardağı kaynar su içine birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş fesleğen, defne ve oğul otu konularak 15 dakika demlenir. Günde 2-4 bardak içilir. Bu karışımın içilmesine düzenli olarak en az 1 ay devam edilirse, zamanla migrene şifa olur.
* 1 bardak kaynar suya, yarım çay kaşığı toz zencefil konur, 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.
* 1 bardak kaynar suya, 4-10 gram oğul otu konur. 10 dakika bekletilip günde 3 bardak içilir.
* 1 bardak kaynar suya, 2 gram papatya konulur, 10 dakika bekletilip günde 2 bardak içilir.
* 20 gram ıhlamur, 40 gram kedi otu kökü, 20 gram lavanta çiçeği, 20 gram oğul otu yaprağı karıştırılığ, 1 bardak kaynar suya, 5-10 gram konur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 fincan içilir.
- Baş ağrısı, kan aldırmakla da tedavi edilebilir. Eğer başın sağ kısmı ağırıyorsa sağ koldan, sol kısmı ağırıyorsa sol koldan kan alınması, baş ağrısını olumlu yönde etkiler. Kan aldırmanın mümkün olmadığızamanlarda ise, Peygamber Efendimiz, önerdiği hacamat baldır ya da enseye uygulanır.
   

Önerilen Bitkiler

Kekik (Thymus vulgaris) :
Tıbbi antropolog Dr. John Heinerman, 250 ml kaynar suya bir çay kaşığı kuru kekik karıştırarak hazırlanan çayı baş ağrıları için öneriyor.
Aynı zamanda, bu çayla kompres yaparak, tansiyona bağlı olarak ağrıyan boyun, omuz ve sırt adalelerinizi yumuşatabilirsiniz.
Semizotu (Portulaca oleracea) :
Baş ağrısına eğilimli kişiler günde 600 mg magnezyum almalıdır. Semizotu gibi yeşil yapraklı bitkilerin yanında tüm baklagiller ve işlenmemiş tahıllar zengin magnezyum kaynağı besinlerdir.
Nane (Mentha piperita) :
Bir parça nane yağını alkolle karıştırıp şakaklarınızı ovarsanız, baş ağrınızı yatıştırabilirsiniz.
Oğul Otu (Malisa officinalis) :
1-2 çay kaşığı kurutulmuş bitkinin 250 ml kaynar suya karıştırılarak else edilen çay çok faydalıdır.
Acı Kırmızı Biber (Capsicum) :
Kırmızı bibere acı tadını veren kapsaikin aynı zamanda mühhiş bir ağrı kesicidir.
Oral yolla alındığında, acı kırmızı biber baş ağrısı tedavisinde etkili bir ilaçtır. Acı kırmızı biberin aspirin benzeri salisin açısından zengin bir kaynak olduğu resmen onaylanmıştır.
Sarımsak (Allium sativum) :
Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositler aynı zamanda migren ağrılarını da tetikler, Trombositlerimizi devre dışı bırakmamız mümkün değildir. O zaman en küçük bir sıyrık bile ölümcül olabilir.
Trombosit aktivitesini biraz düşürmek, migren ataklarından korunmada yardımcı olur.
Bolca sarımsak ve soğan tüketmek kanı sulandırdığı için trombosit faaliyetlerini büyük ölçüde engellemektedir. Bu özellikleri sayesinde aynı zamanda kalp krizlerini önlemek için tavsiye edilir.
Söğüt (Salix) :
Söğüt ağacı kabukları, baş ağrısı da dahil olmak üzere, söğüt kabuğu türevi olan aspirinin tedavi ettiği her türlü ağrının tedavisinde kullanılır. Baş ağrısı tedavisi için günde 60 ile 120 mg arası salisin alımı yeterlidir. Bu dozu 1.5 çay kaşığı aksöğüt kabuğundan alabilmemiz mümkündür.
 Ekleme Tarihi :  22 Ekim 2010 Cuma       Okuma :  246

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)