Atatürk Diyor ki
129  * MiIIetIeri kurtaranIar yaInız ve ancak öğretmenIerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir miIIet, henüz bir miIIet adını aIma yeteneği kazanmamıştır.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 56.246 
 IP Adresiniz : 3.235.75.174 
 Site Üye Sayısı : 9 
 Site Toplam Ziyaret : 3.656.537 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Badem
" Bitki Dünyası/Badem " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Prunus dulcis
 Almanca Adı :  Süser mandel
  :  Bayam, Payam.
 Bilinen Bileşimleri :  Ayrıca albüminli maddeler, şekerler, emülsin ve E vitamini içerir. Acı badem bu sayılanlara ek olarak hidrosiyanik asit içerdiğinden hafif zehirlidir. Bademin içeriğinde bol miktarda protein, kalsiyum ve demir bulunur.
 Özellikleri :  Bademin anavatanı Çin ve Orta Asya'dır. Asya ile Avrupa arasındaki ipek yolunda bedemin seyyahlar tarafından yendiği bilinmektedir. Seyyahlar bademi bu yol vasıtasıyla Yunanistan, Türkiye ve Orta Doğuya getirmişlerdir. Türkiye'de Ege ve Akdeniz bölgesinde zıraatı yapılmaktadır. Mart ve Nisan aylarında çiçekler açan bademin, tatlı ve acı olmak üzere iki türlü ağacı vardır. Botanik açıdan kiraz, erik ve şeftali ile aynı familyada yer almaktadır. Çiçek tomurcuklarının kışa dayanıklılığı, şeftali çiçek tomurcuklarından daha azdır. Uzun yıllardır Akdeniz kıyılarında özellikle İspanya ve İtalya'da badem yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde kış soğuklarının fazla olduğu yerlerde ekonomik olarak badem yetiştiriciliği yapılmaz. 10 metreye kadar boylanabilen şeftaliden daha uzun ömürlü olan ağaç, çiçekliyken önce beyaz sonra açık pembe renkli görünür ve sonra yapraklanarak yeşile döner, ilkbaharın sonuna doğru ağaçta üzeri tüylü, yeşil renkli, çağla denilen meyveler görünür. Ağustos-Eylül aylarında taş çekirdek biçimini alan bu meyvelerin sert kabuğu içinde, bir ucu sivri, öteki ucu yassı ve geniş olan bir tohum meydana gelir. Bu tohuma "Badem" ya da "Badem İçi" adı verilir.
 Önerilen Hastalıklar :  Kabızlığı giderir. Hastalıktan sonraki nekahet döneminde organizmayı güçlendirir. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltahapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Sulandırılıp içilirse özellikle çocuklarda müsil etkisi gösterir. Yaraları iyileştirici özellikleri vardır. Güneş yanıklarında rahatlatıcı olur. Yumurtayla karıştırılıp da, basur memelerine sürülecek olursa, ağrı ve yanmaları giderir.
Göğsü ve akciğeri hastalıklardan temizler. Acı badem, karaciğerin, böbreğin, dalağın gözeneklerini açar ve idrar yaptırır. Acılığı ne kadar çoksa, kuvveti de o kadar fazla olur. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. B vitaminleri ve proteini ile sinirleri dinlendirir, yenilenmelerini sağlar. Hastalıklar sonrasında nekahet devresini kısaltır. Sütle birlikte tüketilirse mideyi kuvvetlendirir. Bademler ağızda çok iyi çiğnenmelidir.
 Kullanım Dozu :  

Badem Yağı

Günde 1 tatlı kaşığı içilirse, bağırsakları yumuşatır. Böbrek taşlarını yağlandırıp, kayganlık sağlayarak, çabuk ve ağrısız düşmelerini sağlar. Cildi yumuşatır, Saçların beslenmesini sağlar. Saçların diplerine sürülerek kullanılır. Tatlı badem yağı, eşit miktarda bal veya pekmezle karıştırılıp kabız olan bebeklere 4-5 saat arayla 2 çay kaşığı müsil olarak verilir.
 Yan Etkileri :  Acı bademin de bazı tıbbi etkileri bulunmakla birlikte, aşırı kullanımı zehirlenmelere yol açar.
 Ekleme Tarihi :  2 Ekim 2013 Çarşamba       Okuma :  334

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2020  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)