Günün Sözü
168  * Çaresiz kaldığında Atatürk gibi düşün!
Norveç Atasözü
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 47.436 
 IP Adresiniz : 54.85.162.213 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.543.395 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Biberiye Yaprağı
" Bitki Dünyası/Biberiye Yaprağı " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Rosmarinus Officinalis
 Almanca Adı :  Rosmarinblaetter
  :  Beyaz püren, Biberya, Hasalban, Kuşdili otu.
 Bilinen Bileşimleri :  Bitkinin bileşeninde, uçucu yağ (borneol başta olmak üzere linalol, kamfen, sineol), tanen, reçine, acı maddeler, bitki asitleri ve kafur bulunur.
 Özellikleri :  Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, 100 santimetreye kadar boylanabilen, soğuk mavi renkli çiçeklere sahip, çalı görünümünde çok yıllık bir bitkidir. Mart ve Mayıs aylarında çiçekleri açar. Öz yurdu Akdeniz Bölgesidir. Tarsus, Adana, İskenderun gibi Güney Anadolu illerinde yetişmektedir. Dünyada doğal olarak Portekiz'de bulunur. Oldukça hoş görünümlü ve hoş kokulu olan bitkinin yaprakları her zaman yeşildir. Bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Biberiye Avrupa'da geçmişten beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Amerika ve Almanya'da banyo terapisinde, uçucu yağları da aromaterapide kullanılmaktadır.
 Önerilen Hastalıklar :  Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştirici ve beyin süzücüdür, unutkanlığı giderir. Kan dolaşımını hızlandırır, baş ağrısı, sinirsel gerilim gibi şikayetlerin giderilmesinde faydalıdır. Mide ve bağırsakları uyarır. Özellikle yağlı yiyecekler yenildiğinde sindirime yardımcı olur. Yunanlıların hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak amacıyla bilginlerin başlarına biberiye çelenkleri taktığı bilinmektedir. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Mide ve bağırsak sisteminde hissedilen hafif kramplarda etkilidir. Haricen kaslardaki ve eklemlerdeki romatizma tedavisinde destekleyici etki yapar. Et yemeklerinde ve soslarda baharat olarak kullanılır.
Kadınlarda adet dönemini düzene sokar, gecikmeleri önler, iyi bir adet söktürücüdür. Saç diplerindeki bezleri uyarıp, erken saç dökülmesini önler. Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir. Göğsü yumuşatıp, zihni güçlendirir. Böbrek mesane hastalıklarında çok büyük etkisi vardır.
 Kullanım Dozu :  Demlenerek hazırlanmalıdır. Biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi, çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, aşırı sıcak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Kurutulan yapraklar, 1 litre kadar suya yarım avuç yaprak veya taze sürgün atılarak 2 saat beklenir, günde 3 defa yemeklerden önce birer fincan içilir.
 Yan Etkileri :  Tek başına çok yüksek dozlarda alınmamalıdır. Çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelikte tavsiye edilmez. Uykuyu kaçırdığı için gece yatmadan önce içilmemelidir. Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır; çünkü tansiyonu yükseltebilir.
 Notlar :  Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel destek ürün tableti olarak üretilmiştir.
 Ekleme Tarihi :  7 Ekim 2013 Pazartesi       Okuma :  272

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)