Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 65.527 
 IP Adresiniz : 34.204.186.91 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.799.275 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Böğürtlen
" Bitki Dünyası/Böğürtlen " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Rubus fruticosus
 Almanca Adı :  Broombeerblaetter
  :  Diken çileği, Diken dudu, Diken dutu
 Bilinen Bileşimleri :  Böğürtlenin meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, meyve şekeri, organik asitler, sitrik asit, C vitamini, petkin ve demir; yapraklarında tanen ve organik asitler bulunur.
 Özellikleri :  Gülgiller familyasındandır. Orman eteklerinde, yol kenarlarında, bahçe çitlerinde kendiliğinden yetişir. Çok yıllık, dikenli ve çalı görünümünde bir bitkidir. Dikenli gövdeleri, kışın dökülmeyen yaprakları olan bitkinin, yaz aylarında tek tek yada salkım halinde açan pembe veya beyaz çiçekleri vardır. Yaz sonu veya sonbahar başında bu çiçekler, kırmızı, siyahımsı karaduta benzeyen meyvelere dönüşür. Yer ve toprak konusunda hiç seçici olmayan böğürtlen, seyrek olarak döktüğü tohumlarıyla; daha çok yere değen dallarının köklenmesiyle veya köklerinin yeniden filizlenmesiyle çoğalır.
 Önerilen Hastalıklar :  Mide, burun, hemoroit kanamalarında, hazımsızlıkta, kansızlıkta, romatizmada faydalıdır. Böğürtlen kökü, ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp içilmeye devam edilirse, böbrek kumlarını döker. Kökü kaynatılıp suyu içilecek olursa, kandaki şeker miktarını düşürür. Meyve çekirdekleri bağırsaklara yumuşaklık verir. Yaprakları çay şeklinde içildiğinde ishali keser, mide ve bağırsak kanamalarını durdurur.  Gebelerin kullanmasında fayda verir. Böğürtlen ağız yaraları, dişeti kanamaları, bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Böğürtlen meyve olarak çiğken yenildiği gibi reçel, şurup, şekerleme, pasta, likör ve sirke yapımında kullanılır. Saç dökülmelerini önler.
 Kullanım Dozu :  Yaprakları dahil çiçek açmadan önce toplanır ve gölgede kurutulur. 1 litre suya, 30 gram yaprak konur. 15 dakika kaynatılıp, 1 saat demlenir. 4 kat tülbentten süzülen sıvıdan günde 3-4 bardak içilir.
 Yan Etkileri :  Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  8 Ekim 2013 Salı       Okuma :  395

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2021  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)