Yeni Sayfa 1
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 65.499 
 IP Adresiniz : 34.204.186.91 
 Site Üye Sayısı : 10 
 Site Toplam Ziyaret : 3.799.193 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Çay
" Bitki Dünyası/Çay " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Echinacea purpurea
 Almanca Adı :  Tee
 Bilinen Bileşimleri :  Çay yapraklarında kafein, tein, teofillin, teo-bromin alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur. İnsanda tutkunluk derecesinde çay içme isteği yaratan, çayın içerdiği kafein ve tein adlı maddelerdir.
 Özellikleri :  Anayurdu Çin ve Güneydoğu Asya olan çay, günümüzde tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde, değişik kültür formlarıyla yetiştirilmektedir. Ülkemizde de Doğu Karadeniz Bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi başarıyla sürdürülmektedir.
Çay yapraklarının fermantasyondan sonra kavrulması sonucu siyah çay, daha önce kavrulması sonucu ise yeşil çay elde edilir.
KOBİK yeşil çay içilmesini önermektedir. Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir. Şekersiz içtiğimizde, sıcak havalara dayanmamızı sağlar. Yeşil çaydaki etkin madde kateşini tam alabilmek için çayı tablet olarak da alabilirsiniz.
Antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Çay bitkisi yılda ortalama 1.500 milimetrelik düzenli yağış alan iklime gereksinim duyar. Doğrudan güneş gören asitli, derin, süzek ve özellikle kireçsiz toprakları sever. Tohumuyla ya da
gövde çelikleriyle çoğaltılır. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır. Kara ve Yeşil Çay adları verilen, iki önemli türü vardır. Karaçay daha çok sevilerek tüketilir.
 Önerilen Hastalıklar :  Aşırı miktarda içilmemek kaydıyla bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, sinirleri uyarır. Mide tembelliğini giderir. İdrar söktürür. İshal ve dizanteriyi keser. Damar kireçlenmesini önler. Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıkların da koruyucu ve tedavi edicidir.
 Kullanım Dozu :  Yapraklarının demlenmesi sonucu içilir. 1-1,5 litre kadar su kaynatılır. Demliğe konan 3-4 tatlı kaşığı çay üzerine bir miktar kaynar su dökülür. Geri kalan suyun çaydanlıkta ve kısık ateşin üzerinde kaynatılmasına devam edilirken demlik de çaydanlığın üzerinde durur, işlem 20 dakika sürdürülürken demlikteki çay demlenmiş olur. Böylece dem-enen çaydan fincanlara uygun miktarda konur ve üzeri çaydanlıktaki sıcak suyla tamamlanır. Bu şekilde hazırlanmış olan çay, kişinin seçimine bağlı miktarda içilir. Bazen 8-12 haftalık kürler şeklinde kullanılır. İki hafta ara verilip tekrar aynı süre yeni bir kür
fark edildiğinde küre hemen başlanması, geçilecek enfeksiyonun şiddetini düşürecektir.
 Yan Etkileri :  Haddinden fazla içilecek olursa çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep verir. Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikâyet edenler, böbreklerinde kum veya taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albümini olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler. Hamile ve emziren kadınlar tarafından hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Demir eksikliğine sebep olur. Bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlarla beraber kullanılmaz.
 Notlar :  Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.
 Ekleme Tarihi :  9 Ekim 2013 Çarşamba       Okuma :  328

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2021  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)