Atatürk Diyor ki
096  * Tarih, bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiçbir zaman inkar etmez.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 50.659 
 IP Adresiniz : 3.85.214.0 
 Site Üye Sayısı : 8 
 Site Toplam Ziyaret : 3.587.667 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Çemen Otu
" Bitki Dünyası/Çemen Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Trigomella foenum
 Almanca Adı :  Bockshornklee
  :  Boy otu, Buy otu.
 Bilinen Bileşimleri :  Çok keskin kokulu olan çemen otu tohumları, yüzde 30 a varan oranda yapışkan bitki sıvısı, uçucu ve sabit yağlar, trigonellin, kolin, kumarin adlı maddeleri içerir. Yüzde 25 protein, flavon apigenin, flavonol, luteolin (glikozitleri) ve yamogeinin başına furostanol glikozitleri drogun acılığını verir.
 Özellikleri :  Güney Avrupa ve Akdeniz havzasında yetişir. 60 ile 100 santimetreye kadar uzayabilen çemen otunun olgun tohumları, tedavi için kullanılır. Bitkinin tohumu 3-5 milimetre uzunlukta, kırmızı veya esmer renkli, kokusuz ve hoş olmayan tattadır. Bol güneşli yerleri, suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemen otu, bazı ülkelerde baharat olarak kullanılır. Bizdeki başlıca kullanım alanı, pastırma imalatıdır. Bazı yerlerde çemen otunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yenildiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.
 Önerilen Hastalıklar :  Çemen otu, besleyici, lezzet düzeltici, balgam söktürücü, süt arttırıcı özelliktedir. Diyabet, dizanteri, diyare, kronik öksürük, karaciğer, dalak büyümesi, iştahsızlıktan oluşan hazımsızlık ve gastrit gibi hastalıklara karşı etkilidir. Çemen otu, sıcaklık bakımından ikinci, kuruluk bakımından birinci derecededir. Öksürüğü hafifletir ve göğsü yumuşatır. Boğaz ağrılarını hafifletir. Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Süz veren annelerde, sütü arttırır. Hastalık sonralarında bedeni güçlendirir. Kadınların adet dönemlerini rahat atlatmalarını sağlar. Tümörler ve akciğer hastalıklarında faydalıdır. Peygamber efendimiz (SAV) zikredildiğine göre, Mekkeıde Saıd İbnıi Ebi Vakkasıı ziyaret etmiş ve: "Ona doktor çağırın" demişti. Haris İbn-i Kelede çağrıldı, Sadıe baktı ve: "Önemli birşeyi yok, ona çemen verin" dedi. Kasım İbn-i Abdurrahmanıdan zikredildiğine göre Kasım şöyle demiştir: "Peygamber efendimiz buyurdu ki: ıBoy oturla tedavi olunuz.ı"
 Kullanım Dozu :  Sonbaharda olgunlaştıkları zaman toplanan çemen otu tohumlarından 1.5 tatlı kaşığı 1 bardak sıcak suya konulup 10 dakika süreyle kaynatılır. Elde edilen çaydan günde 3 kez birer bardak içilir. Tohumları ezilen çemen otu toz haline getirilir. Biraz suyla karıştırılıp, lapa yapılır. Hazırlanan karışım, yara, çıbanlara dıştan sürülür. Suyla haşlanıp içildiği zaman boğazı yumuşatır. Haşlama suyuyla saçlar yıkanırsa dalgalı ve kıvırcık hale gelir. Saçtaki kepeklenmeyi önler. Kadınlar kaynatılan çemen otu suyuna otururlarsa, rahim ağzına karşı fayda görür. Öğütülmüş tohumu mutfakta baharat karışımı olarak, turşularında, çorbalarda, salatalar, güveçler, soslar ve etlerde kullanılır.
 Yan Etkileri :  Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 Ekleme Tarihi :  9 Ekim 2013 Çarşamba       Okuma :  241

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2019  Bilgisayar Kurdu Web Sitesi  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)