Atatürk Diyor ki
073  * Bir millete hizmet eden onun efendisi olur.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Kategoriler
Sayfalar
  Ana Sayfa
      Bilgisayar Kurdu Forum
      Sesli Şiirler
      Metin Şiirler
      Foto Galeri
      Video & Müzik
      Şifalı Bitkiler Rehberi
      Mahjongg (Oyun)
      Ziyaretçi Defteri
      Hakkımızda
      İletişim
   Şifalı Bitkiler İstatistikleri
 Şifalı Bitki Kategori Sayısı :
 Şifalı Bitki & Bilgi Sayısı : 149 
 Toplam Okuma Sayısı : 56.278 
 IP Adresiniz : 3.231.220.225 
 Site Üye Sayısı : 9 
 Site Toplam Ziyaret : 3.656.808 
Üye İşlemleri
Bilgisayar Kurdu  * Üye Giriş Paneli *
      Üye Girişi
      Sayfaya Üye Ol
Bitki Dünyası / Çörek Otu
" Bitki Dünyası/Çörek Otu " Okuyorsunuz...
 Latince Adı :  Nigella sativa
 Almanca Adı :  Schwarzkümmel
  :  Cöcce, Cöccem, Cüccam, Cüccüm, Cütcan, Çöre otu, Karaca occanı, Karaca otu, Kara çörek, Otçam.
 Bilinen Bileşimleri :  Yüzde 30-45 oranında sabit yağ, uçucu yağ, acı madde ve saponin içermektedir. B1, B2 ve B6 vitaminlerini içerir. Çörek otunun tohumunda takriben yüzde 38 oranında karbonhidrat, yüzde 21 oranında da albümin bulunur.
 Özellikleri :  Afyon, Burdur ve Ispartaıda yetişen çörek otunun tohumu 1,5-2 milimetre uzunlukta, siyah renkli ve acımsı lezzetlidir. Çörek otunun kokusu son derece keskindir. Türkiyeıde baharat olarak kullanımı oldukça yaygındır. Sıcak ve üçüncü derecede kurudur.
 Önerilen Hastalıklar :  Peygamberimiz 14 asır önce çörek otu hakkında şöyle buyurmuştur: "Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır". Çörek otu çok çeşitli hastalıklara devadır. İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve adet düzenleyici etkileri vardır. Mutfakta ve gıda sanayinde unlu ürünleri süslemek ve onlara lezzet vermek için kullanılır. Çörek otundan üretilen yağ, gıda amaçlı kullanılmaz. Çörekotunun çok az olarak üretilen yağı, saçkıran hastalığına, siğillere ve bene faydalıdır. Ateşli olmayan tüm hastalıklarda, çörek otunun faydası vardır. Mideyi rahatlatıcı bir özelliğe, mikrop, virüs ve mantarlara karşı da öldürücü etkiye sahiptir. Kan şekerini düşürür, şişkinliği giderir. Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. İdrar söktürücü özelliğiyle safraya iyi gelir. Damar hastalıklarını ve alerjiyi önler. Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır. Hemoroite iyi gelir.
Çörekotu Yağı;
Günde 3 defa, 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilirse, anne sütünü artırır. Yemeklere lezzet verir. Sinüzit tedavisi için sabahları ve akşamları buruna 1-2 damla damlatılır. Hemoroitte haricen sürülerek kullanılır.
 Kullanım Dozu :  Çörek otu dövülür, balla yoğrulur. Daha sonra da sıcak suyla birlikte içilirse, böbreklerde ve mesanede oluşan taşları eritir. İçmeye günlerce devam edildiği takdirde, idrarı, adet kanını ve sütü çoğaltır. Dövülüp, bir beze bağlanıp ve sürekli koklanırsa, nezleyi giderir. Suyla birlikte bir miktar içilirse, astıma ve nefes darlığına iyi gelir. Sirkeyle haşlanan çörek otuyla gargara yapılırsa, diş ağrısına fayda verir. Çörekotu kavrulur, taze olarak dövülür, sonra zeytinyağında bekletilir ve bu karışımdan buruna üç veya dört damla damlatılırsa, sık sık hapşırtan nezle ve gribe iyi gelir. Sirkeyle birlikte dövülerek oluşan karışım, ciltte beliren siyah noktacıkları ve baştaki yoğun kepeklenmeyi tedavi eder. Kuduz köpek ısıran bir kimseye, sudan korkmaya başlamadan önce, taze olarak dövülen çörek otundan her gün 2 dirhem soğuk suyla birlikte verilirse şifa bulur. Çörek otu vücuda sürüldüğü zaman zehirli hayvanları vücuttan kovar. Haftada bir kere 1 tatlı kaşığı kabukları çıkarılmış çörekotu yemek, sağlık açısından çok faydalıdır.
 Yan Etkileri :  Çok fazla ve hastalık olmadan kullanmanın zararlı olduğunu iddia edenler olduğu için, uzman kontrolünde kullanılması gerekir.
 Notlar :  Bu bitki KOBİK tarafından bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.
 Ekleme Tarihi :  9 Ekim 2013 Çarşamba       Okuma :  384

Bilgilendirme
   * Sayfamıza Ücretsiz olarak Üye olmanız durumunda;
Metin Şiirler bölümüne Şiir, Foto Galeri bölümüne Fotoğraf, Müzik & Video bölümüne Video ve Yemek Tarifleri bölümüne Yemek Tarifi ekleyebilirsiniz.
Uygun görülmesi durumunda Sayfamıza Yardımcı Yönetici olabilirsiniz.
Copyright © 2000 - 2020  Bilgisayar Kurdu  (Tasarım&Kodlama : Bilgisayar Kurdu)